Quantcast
Channel: SuperSport
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10

Kas īsti ir fantāzijas futbols

$
0
0

Videospēle vai sports? Šāds jautājums pirms vairākiem gadiem radās arī ASV likumdevējiem, jo pēkšņi izrādījās, ka ar to ir aizrāvusies teju vai piektā daļa no valsts iedzīvotājiem. Lai arī jau 2006. gadā kongresā tika lemts, ka fantāziju spēles ir pielīdzināmas prasmju spēlēm, 2015. gadā ASV tika veikta īpaša izmeklēšana, lai precizētu un vēlreiz noteiktu šīs izklaides statusu. 

Pasākumā iesaistījās daudz speciālistu, un rezultātā tika panākts, ka lielākajā daļā ASV štatu fantāzijas futbolu atzina par paņēmienu, kā veikt sporta likmes. Līdz ar to, jebkurš 18 gadu vecumu sasniedzis amerikānis drīkstēja ar to attiecīgajos štatos nodarboties legāli.

Kā tas sākās

Ideja sadalīt spēlētājus starp dalībniekiem un rīkot konkursu, pamatojoties uz statistikas rādītājiem, radās neilgi pēc Otrā pasaules kara beigām. Vispirms radās fantāzijas golfs, kurā katrs dalībnieks komplektēja profesionālu golfa spēlētāju komandu, taču tolaik šī spēle plašu popularitāti neieguva.

Nākamais “mēginājums” risinājās Mičiganas universitātē, kur tika izmēģināta fantāzijas beisbola spēles ideja. Pirmā zināmā fantāzijas futbola (amerikāņu futbola) līga izveidojās Oklendā, un šajā līgā bija 8 komandas.

Kāda ir fantāzijas futbola ideja un princips?

Fantāzijas futbolā dalībnieki darbojas kā virtuālo profesionālo amerikāņu futbola komandu īpašnieki un ģenerālmenedžeri. Viņi veido savus sarakstus, piedaloties draftā, kur pieejami visi Nacionālās futbola līgas (NFL) spēlētāji. Punktus piešķir, pamatojoties uz īsto futbolistu faktisko sniegumu īstās sacensībās. Fantāziju futbolā parasti ir iesaistīta NFL, taču tās var būt arī citas līgas, piemēram, NCAA vai Kanādas futbola līga. 

Fantāziju futbolā ir sezonas un dienas turnīri, kā arī tā dēvētie dinastiju turnīri. Sakarā ar to, ka sezonas turnīra rezultāti ir jāgaida visai ilgi, šobrīd daudz populārāki ir tie, kur komandas īpašnieks jau turnīra dienas izskaņā uzzina, cik veiksmīga bijusi viņa prognoze. Turklāt, sezonas turnīrā jums nav iespēju mainīt spēlētājus, ja par kādu no viņiem radušās šaubas.

Fantāzijas futbola popularitātes veicinātāji

90-to gadu sākumā pamazām pieauga fantāzijas futbola spēlētāju skaits, un tajā pat laikā strauji sāka attīstīties interneta pakalpojumu sniegšanas iespējas. Ļoti nozīmīgs bija 1997. gads, kad gandrīz vienlaicīgi parādījās divas tīmekļa vietnes – Commissioner.com un RotoNews.com, uz visiem laikiem mainot fantāzijas sporta nozari. 

Comissioner par maksu piedāvāja beisbola fantāzijas līgas pakalpojumus, bet RotoNews nodarbojās ar spēlētāju jaunumu publicēšanu – ikviens fantāziju sporta dalībnieks tur iegūto informāciju varēja traktēt pēc savas saprašanas un veidot savu attiecīgās līgas komandu. Starp citu – jau pēc 2 gadiem Comissioner tika pārdots par 31 miljonu ASV dolāru, kas pierādīja portāla milzīgo izaugsmi, popularitāti un potenciālu. Arī RotoNews kļuva ļoti iecienīts, iekļūstot apmeklētāko sporta vietņu pirmajā desmitniekā.

Kādēļ arvien pieaug fantāzijas futbola spēlētāju skaits

ASV gadījumā tas saistāms ar tradicionālo interesi par amerikāņu futbolu. Pat, ja neesiet aizrautīgs sporta notikumu sekotājs, iesaistīšanās fantāziju sporta spēlēs gluži neviļus sāk radīt interesi par to. Fantāzijas futbolā tiek ņemti vērā tikai daži noteikti sportista rādītāji, piemēram, piezemējumi, jardi un noķertie sitieni. Tādējādi dalībnieks ir sevi iesaistījis, īpaši neiedziļinoties spēles detaļās un komandu aizkulisēs. 

Saliekot vienā hipotētiskā komandā labākos spēlētājus no dažādām komandām, mēs jau esam radījuši “fantāziju”. Mēs  uzmanīgi sekojam līdzi tās attīstībai (jeb “kontrolējam” to), kā arī pārrunājam ar draugiem un ģimenes locekļiem, pamazām piesaistot jaunus dalībniekus. Rezultāts ir tāds, ka 79% no visiem amerikāņiem, kas jelkad pievērsušies fantāzijas sportam, ir veidojuši arī savu fantāzijas futbola komandu.

Un tomēr – vai fantāzijas futbols ir azartspēle?

Lai arī NFL mājaslapā fantāzijas futbolu ir iespējams spēlēt bez maksas, tomēr visā procesā ir iesaistīta arī nauda. Šis mehānisms ir visai sarežģīts, jo fantāzijas futbols palīdz NFL pelnīt, lai arī līga principā ir pret azartspēlēm. Kā daudzviet redzam, sezonas sākumā spēlētgribētāji iemaksā dalības naudu, un no šīs summas vēlāk tiek izmaksātas prēmijas turnīru uzvarētājiem.

 

Neskatoties uz to, ka NFL savā vietnē ir radījusi fantāzijas futbolam izņēmumu, tam ir galvenā azartspēles pazīme – spēlēšana uz naudu. Protams, likmju un balvu ziņā tas ir grūti salīdzināms, piemēram, ar tiešsaistes spēļu automātiem, kur laimesti, turklāt, tiek izmaksāti gandrīz uzreiz. Fantāzijas futbolā savas balvas dalībnieki saņem tikai sezonas noslēgumā, kad izspēlētas visu turnīru spēles.

The post Kas īsti ir fantāzijas futbols first appeared on SuperSport.

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10

Trending Articles